خواص سنجد

اصلا مگر می‌شود نوروز بیاید و سفره هفت‌سین نچینیم؟ مگر می‌شود بهار را بدون سفره هفت‌سین آغاز کنیم؟ چیدن سفره هفت‌سین یکی از رسوم قدیمی ما ایرانیان است که از گذشته تا به حال وجود داشته است.

چیزی که حتی اگر فلسفه وجودی آن را هم ندانیم حال‌مان را خوب می‌کند. اصلا نوروز است و سفره هفت‌سین‌اش. اما شاید وقت آن رسیده که کمی راجع به آن اطلاعات داشته باشیم. طبق باور ایرانیان در سال نو 7فرشته مقرب به زمین می‌آیند و برسر خوان نوروزی كنار دیگران حضور می‌یابند و به‌همین دلیل سفره نوروزی نقش بسیار مهمی برای اعضای خانواده و حتی درگذشتگان آنها دارد.

نكته جالب توجه انتخاب 7خوراكی (به نیت عدد مقدس‌7) كه هركدام خواص سلامت‌‌بخش بسیار گسترده‌ای دارند، برای جشن گرفتن نوروز است. اعتقاد ایرانیان بر این بوده این 7خوراكی توسط فرشتگان از بهشت به جهان خاكی فرود آمده‌اند.‌ ما در این مطلب به شما می‌گوییم که چه رازی در خوراکی‌های موجود بر سر سفره هفت‌سین نهفته است.


+

سیب؛ مظهر سلامت

سیب سرشار از ویتامین‌ها‌، مواد‌معدنی، فیبر و تانن است. به‌علاوه حاوی مقدار قابل‌توجهی از ویتامین A و C، آهن، منیزیم، فسفر، كلسیم و پتاسیم است. به علاوه سیب در پیشگیری یا درمان بسیاری از بیماری‌ها کاربرد دارد.

اگر فشار‌خون‌تان نوسان دارد

چاره این مشکل سیب است. خوردن و بوییدن سیب فشار‌خون را كاهش می‌دهد.

اگر پوست‌تان ترك‌خورده

سیب برخی اختلالات پوستی از قبیل خشكی، ترك‌خوردگی و رنگ‌پریدگی را ‌ازبین می‌برد.

تقویت مغز

 سیب فسفر زیادی دارد و اعصاب و مغز ‌را قوی می‌كند.

پیشگیری از نقرس

به‌دنبال مصرف زیاد گوشت قرمز و چربی مفاصل درد می‌گیرند و نقرس ایجاد می‌شود. سیب مانع از تشكیل اسیداوریك در بدن می‌شود، اسیدهای ادراری را افزایش داده و متعاقبا از درد مفاصل و نقرس جلوگیری می‌كند.

مسواك طبیعی می‌خواهید؟

 سیب به‌دلیل داشتن بافت خاص، مانند مسواك دندان‌ها را پاك كرده و ذرات باقی‌مانده بین دندان‌ها را ازبین می‌برد درنتیجه از فعالیت باكتری‌ها روی دندان‌ها جلوگیری كرده و از پوسیدگی دندانی پیشگیری می‌كند. ویتامین‌c موجود در سیب، از ایجاد بیماری‌های لثه‌ای جلوگیری می‌كند. اسیدهای طبیعی موجود در سیب، باكتری‌های دهان را ازبین می‌برند كه این خاصیت در‌مورد سیب‌های ترش بیشتر است. به‌علاوه بافت‌ خاص سیب، باعث می‌شود فك به حركت درآید و ‌حین جویدن عضلات فك تقویت شوند.

دشمن دیابت را می‌شناسید؟

پكتین موجود در سیب به تنظیم قند خون كمك می‌كند. جذب پكتین در‌دستگاه گوارش حالت ژل‌‌مانند شده و سطح قند‌خون را‌ به آرامی بالا می‌برد، قند موجود در سیب را می‌توان ازجمله  2دسته قندهایی كه ‌شاخص گلایسمیك (نشان‌دهنده میزان افزایش قندخون بعد از مصرف غذا) بالایی دارند، قرار داد كه برای افراد دیابتی‌ بسیار مفید‌ند.

با پوست بخورید

 تركیبات پوست سیب اثرات ضد‌سرطانی دار‌د. به‌علاوه‌ خوردن سیب با پوست سبب بالا نگه‌داشتن قند‌خون به‌مدت مشخص‌شده و در‌نتیجه فرد مدتی احساس سیری می‌كند.

سیر؛ تندرستی و زندگی

گفته می‌شود سیر به‌دلیل خواص درمانی زیادی كه دارد سر سفره هفت‌سین قرار می‌گیرد. در‌گذشته بردگانی كه اهرام مصر را ‌‌می‌ساختند، برای مراقبت از خود ‌در‌برابر بیماری‌های مختلف سیر مصرف می‌كردند. همچنین فرانسوی‌ها برای جلوگیری از مرگ ناشی از طاعون، عصاره سیر را به‌كار می‌برند. حضرت محمد(ص) فرمودند: «سیر بخورید، زیرا 70نوع بیماری را شفا می‌دهد؛ ولی درحالی كه سیر خورده‌اید، بر مسجد و اماكن عمومی نروید.» ابوعلی‌سینا در كتاب قانون اشاره كرده: «‌در عجبم كه چرا سیر را من‌من (واحد‌) می‌فروشند؛ اما طلا را مثقال مثقال!»

کلسترول‌تان بالاست؟

مصرف سیر ‌كاهش‌دهنده سطح كلسترول خون و تاثیر كوتاه‌مدتی بر ‌كاهش چربی خون دارد.

سلامت قلب‌تان مهم است؟

همچنین سیر می‌تواند از تجمع پلاكت‌های خون و به‌دنبال آن ایجاد لخته ‌در عروق و قلب پیشگیری كند.

آنتی‌اکسیدان لازم دارید؟

تركیبات آلیسین سیر، تركیبات آنتی‌اكسیدانی فعالی در ریشه گیاه سیرند.

قند‌خون دارید؟

سیر قند‌خون را كاهش می‌دهد و برای بیماران دیابتی مفید است.

ورم معده کلافه‌تان کرده؟

سیر در ‌درمان نفخ شكم، ورم روده و از بین‌ بردن كرم‌های روده‌ای مفید است.

خوب نفس بکش

سیر می‌تواند به‌عنوان محرك پوستی و خلط‌آور در التهابات و ناراحتی‌های تنفسی استفاده شود.

دستگاه گوارش‌ات را تمیز کن

اسانس سیر شامل گوگرد است و بوی تندی دارد كه نقش آنتی‌بیوتیكی در دستگاه گوارش دارد.

اثرات ضدسیگار

‌سیر اثرات نیكوتین سیگار را برطرف كرده‌ و ناراحتی‌های قلبی و هاضمه‌ای ناشی از استعمال سیگار را قابل تحمل‌تر می‌كند.

نکات مصرف سیر

زیاده‌روی در مصرف سیر، سبب سردرد و ضعف در ‌سیستم بینایی می‌شود. بیمار‌انی كه دارو‌‌های ضدانعقاد مصرف می‌كنند باید در‌ مصرف سیر احتیاط داشته باشند. به‌علاوه بیمارانی كه جراحی در پیش دارند، از 6 تا 15روز قبل از جراحی باید مصرف سیر را كنار بگذارند، زیرا مصرف سیر، خونریزی را طولانی‌تر می‌كند. تركیبات اثر‌بخش سیر با حرارت از بین می‌رود، پس بهتر است سیر به‌صورت تازه مصرف شود.

برای بوی سیر چاره‌ای وجود دارد؟

مواد شیمیایی سیر در‌ خون جذب شده و تا زمانی كه از بدن دفع نشوند، دهان شخص را بد بو می‌كنند، اما برای ازبین ‌بردن بوی سیر، می‌توانید آن را خرد كرده و در ‌شیر بریزید.


سنجد؛ نماد زایش

سنجد از زمان‌های بسیار قدیم جزء خوراكی‌های‌ ایرانیان بوده و در اعیاد سنتی به آن توجه خاصی می‌شده ‌و در طب سنتی هم جایگاه ویژه‌ای داشته است، به‌همین دلیل جزء خوراكی‌های شفابخش هفت‌‌سین قرار گرفته است. ریشه، چوب، پوست و میوه سنجد دارای خواص دارویی و صنعتی متفاوتی ازجمله صنایع غذایی، بهداشتی، دارویی و عطرسازی است. قسمت گوشت سنجد آردی شامل گلوكز و فروكتوز و 7نوع چربی اشباع و غیراشباع است.

دوست لثه‌ها

از سنجد برای درمان‌ بیماری‌های دهان و دندان، لثه، اسهال، زخم‌های معده و جلوگیری از خونریزی استفاده می‌شود.

لاغری با سنجد؟

میوه سنجد كم‌كالری است و برای معده مفید است.

کودکت اسهال دارد؟

جوشانده برگ سنجد برای درمان اسهال كودكان سودمند است. میوه سنجد طبیعت سرد دارد، در نتیجه ایجاد یبوست می‌كند. آرد و هسته آسیاب شده سنجد نیز یبوست ایجاد می‌كند.

زردی‌ات را به سنجد بسپار

سنجد در درمان تب و لرز و بیماری‌های تنفسی و زخم ریه، بیماری‌های كبدی و زردی و یرقان كارایی دارد.

آرامش پوست و مو

سنجد پخته به‌همراه روغن‌زیتون، درد مفاصل و خارش پوست را آرام كرده و رشد موها را تقویت می‌كند.

چه می‌کند این سنجد جوشیده

جوشاندن گل سنجد‌ در‌ درمان بیماری‌های فلج، كزاز، قلبی، ریوی و تنگی‌نفس مفید است و معده و كبد را تقویت كرده و ‌گاز معده را از بین خواهد برد.

ادرار به اندازه

عرق شكوفه سنجد‌ ضد‌نفخ معده، تقویت‌كننده پوست، سیستم عضلانی و مانع از تكر‌ر ادرار است.

با سبزی لاغر شوید

خوردن سبزیجات پیش از غذا به‌دلیل داشتن حجم بالا و كالری كم، سبب كاهش اشتها و پرخوری می‌شود، درنتیجه عامل موثری در كاهش وزن محسوب می‌شود

‌‌سبزی؛ نماد خرمی و شادابی

سبزیجات انواع مختلفی دارند كه به‌‌دلیل خواص سلامت‌بخش زیاد همچنین نشانه‌ای از طراوت و سرسبزی سرسفره هفت‌سین قرار می‌گیرند. فولیك اسید، ویتامینC و رنگ‌هایی ازقبیل لوتئین‌ و بتاكاروتن همه در این گیاهان سالم گنجانده شده‌‌اند.

جنگجویان سرطانی

سبزیجات برگ سبز تیره به‌عنوان جنگجویان سرطانی شناخته شده‌اند.

کدام سرطان‌ها خاموش می‌شوند؟

كاروتنوئیدها از انواع سرطان‌ها (سینه، پروستات، ‌پوست، ریه و معده) جلوگیری می‌كنند.

فولات: خطر ابتلا به سرطان لوزالمعده را به‌شدت كاهش می‌دهد.

فیبر: ‌فیبر سبزیجات از ابتلا به سرطان كولن ‌جلوگیری كرده همچنین هضم و دفع تركیبات بی‌مصرف غذاها را آسان‌تر می‌كند.

تقویت قلب

چربی كم و فیبر بالای سبزیجات، آنها را غذاهایی مناسب برای سلامت قلب كرده‌اند. به‌علاوه پتاسیم در تنظیم فشارخون و عملكرد بهتر قلب موثر است.

توصیه به دیابتی‌ها

منیزیم سبزیجات، سبب تنظیم مقدار قندخون شده و به‌همین دلیل سبزیجات اندیس گلاسیمی پایینی دارند و برای بیماران دیابتی اكیدا توصیه می‌شوند.

تیزبین شو

گزانتین و لوتئین سبزیجات، نقش ضدسرطانی و حفاظتی در برابر بیماری‌های سیستم بینایی دارند.

بقای نسل

بتاكاروتن سبزیجات در بدن به ویتامین‌A تبدیل می‌شود؛ این ویتامین برای دستگاه تناسلی و فرزندآوری بسیار مفید است.

رفاقت با  ریه‌ها

در هندوستان، از روغن هسته سنجد شربتی غلیظ تهیه می‌شود كه برای درمان زكام و ناراحتی‌ها و عفونت‌های ریوی كاربرد دارد.

حتی هسته سنجد هم خاصیت دارد؟

مخلوط آسیاب ‌شده قسمت آردی و هسته سنجد در درمان آرتروز، اسهال، بیماری‌های صفرا‌وی، زخم روده، سرفه‌های شدید و سردرد، بسیار مفید است.

سركه؛ نماد پذیرش ناملایمات

سركه به‌عنوان ‌طعم‌دهنده و نگهدارنده در سالادها، ترشیجات و انواع شور استفاده می‌شود. سركه از میوه‌هایی مانند انگور، كشمش، سیب و دیگر میوه‌های قندی همچنین از سبزیجاتی مانند سیب‌زمینی و غلات حاوی مالت تهیه می‌شود.


تحریک اشتها

سركه حاوی ویتامین و املاح زیادی است كه به‌عنوان طعم‌دهنده و محرك اشتها شناخته شده است. این مایع می‌تواند شیره‌ها و آنزیم‌های گوارشی را افزایش داده و هضم گوشت دیگر ‌غذاها را تسریع كند.

رقیق‌کننده خون

سركه طبیعی و دست‌ساز خواص درمانی گوناگونی دارد ازجمله رقیق‌كننده خون است.

لبخند تمیز

جرم دندان‌ها را از‌بین می‌برد. سركه می‌تواند دندان‌های‌تان را سفید كند، به این منظور، هر 15روز یك بار با سركه ‌مسواك بزنید.

مایع ضدباکتری طبیعی

سركه  می‌تواند به نقش سم‌زدایی كبد كمك كند.

کاهش چربی‌ها

سركه چربی‌ها را تجزیه كرده و چربی ‌و LDL خون را پایین می‌آورد.

حلال قند‌خون

خوردن كمی سركه بعد از غذا، به تنظیم سطح قند‌خون كمك می‌كند.

با سرکه سیراب می‌شوید

سركه شیره نوعی نوشیدنی‌ قدیمی است كه خاصیت رفع عطش دارد.

زیبایی با سرکه

 سركه ناراحتی‌های پوستی و آفتاب سوختگی‌ها را تسكین می‌دهد. به از بین‌ بردن زگیل كمك کرده و ترك‌های پاشنه پا و دست‌ها را برطرف می‌كند.

سمنو؛ مظهر قدرت و مقاومت

دسر سنتی ایرانی است و از عصاره جوانه گندم تازه خرد شده و آرد سبوس‌دار درست می‌شود. این خوراك، شیرینی طبیعی دارد و بدون هیچ‌گونه افزودنی شیرین‌كننده تهیه می‌شود. گاهی در پخت سمنو دانه‌های بادام هم (كه ‌نشانه بركت است) به آن اضافه می‌شود.


ویتامین‌گیری با سمنو

 سمنو حاوی ویتامین‌های‌A و E و B11 و B3 و B5 و B8 و B12 است. به‌علاوه سمنو فسفر ، روی، سلنیوم، آهن و مس دارد که برای بدن لازم است.

اگر باردار هستید

سمنو شیر مادر را افزایش می‌دهد. سمنو درد و ناراحتی‌های هنگام زایمان را هم كاهش می‌دهد.

سماق؛ نماد صبر

میوه‌های سماق ابتدا گس و پس از رسیدن ترش می‌شوند، بعد از چیدن میوه‌ها، آنها را كوبیده و آسیاب كرده و با غذا مصرف می‌كنند. سماق گیاهی با طبیعت سرد و خشك است. افراد سردمزاج نباید سماق میل كنند یا در صورت استفاده به‌همراه خوراكی‌های طبع گرم‌ مصرف كنند.

میکروب‌کشی

سماق خاصیت ضدمیكروبی دارد. تصفیه‌كننده خون و دفع‌كننده مواد سمی از خون است.

جنگ  با سرطان

سماق حاوی آنتی‌اكسیدان است و درنتیجه خاصیت ضد سرطانی دارد.

مفید برای دیابت

سماق از واكنش تركیبات قندی با پروتئین‌های حیاتی بدن جلوگیری می‌كند؛ درنتیجه برای بیماران دیابتی مفید است.

یک مسکن واقعی!

سماق مسكن دندان‌درد است. به‌علاوه تقویت‌كننده لثه‌ها بوده و  جوشانده سماق برای التهابات گلو و دهان مفید است.

خواص گوارشی

سماق از‌بین ‌برنده حالت تهوع و بی‌اشتهایی و محرك اشتهاست. همچنین تقویت‌كننده دستگاه گوارش‌ است، تانن فراوان داشته و برای معده خاصیت قابض دارد.

خون و خونریزی

سماق خونریزی‌های بین قاعدگی را كاهش می‌دهد. محلول گرد سماق با آب از خونریزی‌های داخلی به‌علاوه از غلیظ ‌شدن خون جلوگیری می‌‌كند.

-

ما را در تلگرام دنبال کنید ...


:: مرتبط با: ▲ پزشکی و سلامت ▼ ,
:: برچسب‌ها: سیب , سنجد , سیر , خواص خوردنی های هفت سین ,
:: لینک های مرتبط: منبع ,
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
 • کل بازدید:
  بازدید امروز :
  بازدید دیروز :
  بازدید این ماه :
  بازدید ماه قبل :
  تعداد نویسندگان :
  تعداد کل مطالب :
  آخرین بازدید :
 •  
  شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic